W Światowy Dzień Wody odwracamy na lewą stronę tkaniny, z których powstają nasze kolekcje, czyli dowiecie się ponownie czegoś o tym, jak eko jest DIACO i ...bawełna.
Jako zwolenniczka slow fashion wychodzę z założenia, że materiał powinien być ekologiczny w produkcji, ekologiczny w użytkowaniu oraz ekologiczny w utylizacji. Tyle wystarczy, żeby zaczęły się schody... Czy szyć z włókien naturalnych, czy lepiej z syntetycznych? Ale co jest eko dla ziemi i dla nas?
Bawełna potrzebuje morza wody...
Bawełna, nawet ta organiczna, wcale nie jest tak eko, jak mogłoby się wydawać. Jest za to włóknem naturalnym, oddychającym i przyjaznym dla naszego ciała podczas noszenia.
Do produkcji bawełny zużywa się jednak bardzo dużo wody. Wyprodukowanie 1 kilograma materiału pochłania tysiące litrów wody. To gigantyczna ilość w porównaniu z innymi materiałami – np. 1 kg lnu wymaga około 75 litrów wody, a wiskoza - od 350 litrów. Bawełna pod względem marnotrawstwa wody zdecydowanie nie jest ekologiczna.
To nie wszystko. Produkcja bawełny jest także najbardziej toksyczna dla ludzi, zwierząt i środowiska, ponieważ proces pochłania duże ilości pestycydów. Do produkcji bawełny organicznej używane są organiczne nawozy oraz środki ochrony roślin (pestycydy, insektycydy, fungicydy itd.), które nierzadko są bardziej toksyczne od sztucznych. Ze względu na słabszą skuteczność trzeba zastosować ich więcej, by otrzymać taką samą ilość surowca. W ten sposób bawełna ekologiczna czy organiczna jest niestety najmniej ekologicznym włóknem dostępnym na rynku.
Nic się nie marnuje...
Mając świadomość i jednocześnie chcąc wybrać tkaniny i dzianiny przyjazne dla środowiska i zwierząt oraz miłe dla Was, stanęłam zatem przed niemałym dylematem. Pozostałam przy bawełnie, ale postawiłam jej swoje warunki. Starannie wybrałam producenta, zapewniającego wysoką jakość, aby ubrania jak najdłużej zachowywały formę i miały jak najdłuższą żywotność w Waszych garderobach.
By przyczynić się do ograniczenia do minimum śladu węglowego, niemal nic nie wyrzucam. To nie znaczy, że pracownia tonie pod tonami resztek. Z chęci bycia eko zrodziły się takie autorskie projekty jak biżuteria less waste czy torby patchwork, na które tkaniny powstają ze zszycia resztek tkanin pozostałych po odszyciu ubrań. Mieszane drobne resztki oddaję do szkół i przedszkoli – przydają się podczas zajęć technicznych i plastycznych.
Gdy idę z eko na kompromis, staram się to robić najrozsądniej, jak to możliwe. Dzielę się z tym z Wami, ponieważ to ważne, żeby wiedzieć, co nosimy.